Skip to main content

3

Οκτωβρίου

Πέμπτη

10:00 - Προσέλευση - Εγγραφές
15:00 - 16:00 Αρχές Χειρουργικής Ανατομίας του Ουρογεννητικού Συστήματος
Συντονιστές: Γεώργιος Μουστάκας, Μιχαήλ Παπαθανασίου, Γεώργιος Αθανασόπουλος
15:00 - 15:20 Ανώτερο Ουροποιητικό Σύστημα
Λάζαρος Λαζάρου
15:20 – 15:40 Κατώτερο Ουροποιητικό Σύστημα
Otas Durutovic (Serbia)
15:40 – 16:00 Έξω Γεννητικά Όργανα
Βασίλειος Πρωτογέρου
16:00 - 17:30 Καθημερινή Παιδοουρολογία στο Ουρολογικό ιατρείο ενηλίκων
Συντονιστές: Γεώργιος Ζουπάνος, Αναστάσιος Καρατζάς, Παναγιώτης Μήτσος
16:00 – 16:15 Φίμωση - βαλανοποσθικές συμφύσεις
Βασίλης Τατάνης
16:15 – 16:30 Υδροκήλη
Σωτήρης Μπόγρης
16:30 – 16:45 Κρυψορχία
Άννα Παπακωνσταντίνου
16:45 – 17:00 Υποσπαδίας
Βασίλης Σημαιοφορίδης
17:00 - 18:00 Επιπλοκές Semi-Live Video I
Συντονιστές: Στυλιανός Γιαννακόπουλος, Χαράλαμπος Μαμουλάκης, Γρηγόρης Ραπτίδης
17:00 – 17:15 Διάτρηση ουροδόχου κύστης κατά τη διάρκεια του morcellation
Ανδρέας Ανδρέου
17:15 – 17:30 Διάτρηση / Απόσπαση Ουρητήρα
Bogdan Geavlete (Romania)
17:30 – 17:45 Αιμορραγία στην διουρηθρική χειρουργική
Ιάσων Κυριαζής
17:45 – 18:00 Διασπορά Κυστικού Όγκου Νεφρού
Χρυσοβαλάντης Τουτζιάρης
18:00 – 18:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
18:30 – 19:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
19:00 - 20:30 Ιατρονομική Συνεδρία
Συντονιστές: Ιωάννης Βαρκαράκης, Γεώργιος Δημητριάδης, Όθων Δημοσθένους
19:00 – 19:30 Δικαστήριο (θεατρικό σενάριο)
  • Δικαστής - Όθων Δημοσθένους (Νομικός)
  • Κατηγορούμενος - Ευάγγελος Λιάτσικος
  • Κατήγορος / ασθενής - Ιάσων Κυριαζής
19:30 – 19:50 Πως αντιμετωπίζει ένας Ουρολόγος μια αγωγή εναντίον του;
Αικατερίνη Φουντεδάκη, Nομικός
19:50 – 20:10 Η σχέση ιατρού και ασθενή : όρια, διαχείρηση, συμμόρφωση και αλληλεπιδράσεις της πρόληψης.
Θάνος Ασκητής, Νευρολόγος, Ψυχίατρος
20:10 – 20:30 Στο γραφείο του Λογιστή. Debate
Νίκος Δανηλάτος, Οικονομικός σύμβουλος
Χαράλαμπος Θωμάς
20:30 – 21:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ

4

Οκτωβρίου

Παρασκευή

08:30 - 10:00 Debate δίχως τέλος: Λαπαροσκοπική vs Ρομποτική Χειρουργική
Συντονιστές: Κωνσταντίνος Στραβοδήμος, Αθανάσιος Μπέκος, Ιωάννης Ευθυμίου
08:30 - 08:50 Μερική Νεφρεκτομή
Ανδρέας Σκολαρίκος vs Γεώργιος Κυριάκου
08:50 - 09:10 Ριζική Προστατεκτομή
Θεόδωρος Τόκας vs Marin Georgiev (Bulgaria)
09:10 - 09:30 Απλή προστατεκτομή (Αδενωματεκτομή)
Παναγιώτης Καλληδώνης vs Βασίλειος Μυγδάλης
09:30 - 09:50 Ριζική Κυστεκτομή και Ορθότοπη Νεοκύστη
Ευάγγελος Λιάτσικος vs Jens-Uwe Stolzenburg
09:50 - 10:00 Συζήτηση
10:00 - 10:30 Διάλειμμα - Καφές
10:30 - 12:00 Διεπιστημονική συνεδρία: Ουρο-Νεφρολογία
Συντονιστές: Δημήτριος Δελακάς, Απόστολος Παπαλάκης, Βασίλειος Λιακόπουλος
10:30 - 10:50 Nεφρολιθίαση: μεταβολικός έλεγχος και συντηρητική αντιμετώπιση
Κωνσταντίνος Λειβαδίτης
10:50 - 11:10 Αποφρακτική Οξεία Νεφρική Βλάβη
Βασίλειος Βάϊος
11:10 - 11:30 Ο μονόνεφρος ασθενής
Παναγιώτης Γεωργιανός
11:30 - 12:00 Συζήτηση
12:00 – 14:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
14:00 – 15:00 ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ
15:00 – 16:00 Ολυμπιάδα Ουρολογικών Γνώσεων - 1ος γύρος
Συντονιστές: Μιχάλης Χρυσοφός, Σταμάτιος Μαυρίκος, Βασίλειος Τζελέπης, Δημήτριος Πέτσης
16:00 - 17:00 Επιπλοκές Semi-Live Video 2
Συντονιστές: Olivier Traxer, Αθανάσιος Παπατσώρης, Μητσογιάννης Ηρακλής
16:00 - 16:15 Μείζονα Αιμορραγία κατά τη διάρκεια νεφρεκτομής (Ριζική/Μερική)
Alberto Breda (Spain)
16:15 - 16:30 Τραυματισμός παρακείμενων οργάνων κατά τη διάρκεια διαδερμικής νεφρολιθοτριψίας (PCNL)
Cesare Scoffone (Italy)
16:30 - 16:45 Διάτρηση Εντέρου κατά τη διάρκεια ριζικής προστατεκτομής
Thomas Knoll (Germany)
16:45 - 17:00 Δυσλειτουργία πεϊκής πρόθεσης
Ates Kadioglou (Turkey)
17:00 - 17:30 Διάλειμμα - Καφές
17:30 – 18:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
18:00 - 20:00 Προκλήσεις στη γκρίζα ζώνη των EAU Guidelines
Συντονιστές: James N’ Dow, Ανδρέας Σκολαρίκος, Δημήτριος Χατζηχρήστου
18:00 - 18:20 Καρκίνος Προστάτη
Μιχάλης Λαρδάς
18:20 - 18:40 Καρκίνος Ουροδόχου Κύστης
Evanguelos Xylinas (France)
18:40 - 19:00 Λιθίαση Ουροποιητικού Συστήματος
Λάζαρος Τζελβές
19:00 - 19:20 Καλοήθης Υπερπλασία Προστάτη
Ιωάννης Μυκονιάτης
19:20 - 19:40 Συμπτώματα Κατώτερου Ουροποιητικού στις Γυναίκες
Αγγελική Λεβέντη
19:40 - 20:00 Ουρολογικό Τραύμα
Εφραίμ Σεραφετινίδης
20:00 ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ

5

Οκτωβρίου

Σάββατο

07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο (Αίθουσα Β)
Λιθίαση: Tips & Tricks from the experts

  • PCNL σε ύπτια θέση / Cesare Scoffone
  • Εύκαμπτη Ουρητηρονεφροσκόπηση / Olivier Traxer
  • PCNL σε πρηνή θέση / Thomas Knoll
07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο (Αίθουσα Γ)
Robotic Surgery: Tips & Tricks from the experts

  • Μερική Νεφρεκτομή / Alberto Breda
  • Ριζική Κυστεκτομή / Jens-Uwe Stolzenburg
  • Ριζική Προστατεκτομή / Evanguelos Xylinas
07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο (Αίθουσα Β)
Λιθίαση: Tips & Tricks from the experts

  • PCNL σε ύπτια θέση / Cesare Scoffone
  • Εύκαμπτη Ουρητηρονεφροσκόπηση / Olivier Traxer
  • PCNL σε πρηνή θέση / Thomas Knoll
07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο (Αίθουσα Γ)
Robotic Surgery: Tips & Tricks from the experts

  • Μερική Νεφρεκτομή / Alberto Breda
  • Ριζική Κυστεκτομή / Jens-Uwe Stolzenburg
  • Ριζική Προστατεκτομή / Evanguelos Xylinas
08:30 - 10:30
ESU Course - Treatment of Upper Urinary Tract Carcinoma (UTUC)
08:30 - 08:40 European School of Urology: A unique possibility for urological education
Evanguelos Xylinas (France)
08:40 - 09:00 EAU Guidelines recommendations on UTUC: Key changes
Alberto Breda, Barcelona (Spain)
09:00 - 09:20 Kidney-sparing management of low-risk UTUC
A. Breda, Barcelona (Spain)
09:20 - 09:40 Surgical management of high-risk UTUC
E. Xylinas, (France)
09:40 - 10:00 Perioperative strategies in high-risk UTUC
E. Xylinas, (France)
10:00 - 10:30 Interactive case discussion
Evanguelos Xylinas, Albertto Breda, Θεόδωρος Καλογερόπουλος, Νικόλαος Φεράκης
10:30 - 11:00 Διάλειμμα - Καφές
11:00 - 12:00 Διεπιστημονική Συνεδρία Ουρο-Ογκολογία - Κλινικά Περιστατικά
Συντονιστές: Μάρκος Καραβιτάκης, Αριστοτέλης Μπάμιας
11:00 - 11:20 Καρκίνος Όρχεος
Ιωάννης Ζάχος
11:20 - 11:40 Καρκίνος Πέους
Ιωάννης Σοκολάκης
11:40 - 12:00 Καρκίνος Ουροδόχου Κύστης. Πρωτόκολλο Διατήρησης της κύστης (Trimodality Therapy)
Γεώργιος Τσακαλδήμης
12:00 - 12:45 State of The Art Lectures
Συντονιστές: Ευάγγελος Λιάτσικος, Γεράσιμος Αλιβιζάτος, Νικόλαος Σοφικίτης
12:00 - 12:20 EAU State of the art Lecture
James N’Dow (UK)
12:20 - 12:45 State of the art Lecture: Navigation in urooncological surgery
Jens-Uwe Stolzenburg (Germany)
12:45 – 13:15 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
13:15 – 14:15 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ
14:30 – 15:30 Ολυμπιάδα Ουρολογικών Γνώσεων - Ημιτελικοί
Συντονιστές: Ιωάννης Αναστασίου, Κωνσταντίνος Σκρεπέτης , Παναγιώτης Φίλιος , Παναγιώτης Νικολόπουλος
15:30 - 17:00 Επικοινωνία με τον ασθενή
15:30 – 15:50 Ανακοινώνοντας τα άσχημα νέα
Αικατερίνη Τσιόγγα
15:50 – 16:10 Τα προσωπικά δεδομένα του ασθενή
Χρίστος Ζαμπαύτης
16:10 – 16:30 Συγκατάθεση για επέμβαση
Κριστιάνα Γκέκα
16:30 – 16:50 Τα δικαιώματα του ασθενή
Eamonn Rogers (UK)
16:50 – 17:00 Συζήτηση
17:00 - 17:30 Διάλειμμα - Καφές
17:30 – 18:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
18:00 - 20:00 Balloon Debates
Συντονιστές: Κωνσταντίνος Χατζημουρατίδης, Σταύρος Χαραλάμπους, Ιωάννης Βακαλόπουλος
18:00 – 18:20 90κ.εκ. προστατικό αδένωμα:
Διουρηθρική αφαίρεση προστατικού αδενώματος / Ηρακλής Πούλιας
Laser Εκπυρήνιση προστατικού αδενώματος / Σπύρος Καπάνταης
18:20 – 18:40 Νεφρικός Λίθος 2.5εκ:
Εύκαμπτη Ουρητηρονεφροσκόπηση / Olivier Traxer (France)
Mini-Διαδερμική Νεφρολιθοτριψία / Thomas Knoll (Germany)
18:40 – 19:00 Καρκίνος Προστάτη Gleason Score 6
Ριζική Αντιμετώπιση / Κωνσταντίνος Σκριάπας
Ενεργός Παρακολούθηση / Πέτρος Σουντουλίδης
19:00 – 19:20 Νεφρικός Όγκος 3εκ
Εστιασμένη Θεραπεία / Μαρία Ζέρβα
Μερική Νεφρεκτομή / Ευάγγελος Φραγκιάδης
19:20 – 19:40 Στενώματα Ουρήθρας
Ελάχιστα Επεμβατική Προσέγγιση / Γεώργιος Κουσουρνάς
Ριζική Αντιμετώπιση / Ιωάννης Αδαμάκης
19:40 – 20:00 Συζήτηση
20:00 – 21:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ

6

Οκτωβρίου

Κυριακή

08:30 - 09:30 Αρχές Ουροδυναμικής: Κλινικά Περιστατικά
Συντονιστές: Απόστολος Αποστολίδης, Αναστάσιος Αθανασόπουλος, Xαράλαμπος Kωνσταντινίδης
08:30 - 08:50 Κλινικό Περιστατικό 1
Μιχάλης Σαμαρίνας
08:50 - 09:10 Κλινικό Περιστατικό 2
Βασίλειος Σακαλής
09:10 - 09:30 Κλινικό Περιστατικό 3
Σταύρος Δεϊρμεντζόγλου
09:30 - 11:00 Βέλτιστη κοινή πρακτική του Ουρολόγου - Ανδρολόγου
Συντονιστές: Δημητριάδης Φώτιος, Αθανάσιος Δελλής, Ιωάννης Κραββαρίτης
09:30 - 09:50 Υπερηχογράφημα
Ειρήνη Πεδιαδίτη
09:50 - 10:10 Βιοψία Προστάτη
Χαράλαμπος Θωμάς
10:10 - 10:30 Περιτομή: Συμβατική Τεχνική και Αυτόματος Αναστομωτήρας
Πέτρος Δρέττας
Χρήστος Φλιάτουρας
10:30 - 10:50 Ανδρολογική Διερεύνηση
Αθανάσιος Ζαχαρίου
11:00 - 11:30 Διάλειμμα - Καφές
11:30 – 12:00 Ολυμπιάδα Ουρολογικών Γνώσεων - Τελικός
Συντονιστές: Δημήτριος Μπαλτογιάννης, Ζήσης Κρατήρας, Γεώργιος Τόμπρος, Δημήτριος Κοντοθανάσης
12:30 - 13:00 Βραβεύσεις & Παρουσιάσεις ePoster & videos
Συντονιστές: Θεόδωρος Κουράνος, Ιωάννης Μπουλαλάς, Χρήστος Καλαϊτζής
Λήξη Συνεδρίου

3

Οκτωβρίου

Πέμπτη

10:00 - Προσέλευση - Εγγραφές
15:00 - 16:00 Αρχές Χειρουργικής Ανατομίας του Ουρογεννητικού Συστήματος
Συντονιστές: Γεώργιος Μουστάκας, Μιχαήλ Παπαθανασίου, Γεώργιος Αθανασόπουλος
15:00 - 15:20 Ανώτερο Ουροποιητικό Σύστημα
Λάζαρος Λαζάρου
15:20 – 15:40 Κατώτερο Ουροποιητικό Σύστημα
Otas Durutovic (Serbia)
15:40 – 16:00 Έξω Γεννητικά Όργανα
Βασίλειος Πρωτογέρου
16:00 - 17:30 Καθημερινή Παιδοουρολογία στο Ουρολογικό ιατρείο ενηλίκων
Συντονιστές: Γεώργιος Ζουπάνος, Αναστάσιος Καρατζάς, Παναγιώτης Μήτσος
16:00 – 16:15 Φίμωση - βαλανοποσθικές συμφύσεις
Βασίλης Τατάνης
16:15 – 16:30 Υδροκήλη
Σωτήρης Μπόγρης
16:30 – 16:45 Κρυψορχία
Άννα Παπακωνσταντίνου
16:45 – 17:00 Υποσπαδίας
Βασίλης Σημαιοφορίδης
17:00 - 18:00 Επιπλοκές Semi-Live Video I
Συντονιστές: Στυλιανός Γιαννακόπουλος, Χαράλαμπος Μαμουλάκης, Γρηγόρης Ραπτίδης
17:00 – 17:15 Διάτρηση ουροδόχου κύστης κατά τη διάρκεια του morcellation
Ανδρέας Ανδρέου
17:15 – 17:30 Διάτρηση / Απόσπαση Ουρητήρα
Bogdan Geavlete (Romania)
17:30 – 17:45 Αιμορραγία στην διουρηθρική χειρουργική
Ιάσων Κυριαζής
17:45 – 18:00 Διασπορά Κυστικού Όγκου Νεφρού
Χρυσοβαλάντης Τουτζιάρης
18:00 – 18:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
18:30 – 19:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
19:00 - 20:30 Ιατρονομική Συνεδρία
Συντονιστές: Ιωάννης Βαρκαράκης, Γεώργιος Δημητριάδης, Όθων Δημοσθένους
19:00 – 19:30 Δικαστήριο (θεατρικό σενάριο)
  • Δικαστής - Όθων Δημοσθένους (Νομικός)
  • Κατηγορούμενος - Ευάγγελος Λιάτσικος
  • Κατήγορος / ασθενής - Ιάσων Κυριαζής
19:30 – 19:50 Πως αντιμετωπίζει ένας Ουρολόγος μια αγωγή εναντίον του;
Αικατερίνη Φουντεδάκη, Nομικός
19:50 – 20:10 Η σχέση ιατρού και ασθενή : όρια, διαχείρηση, συμμόρφωση και αλληλεπιδράσεις της πρόληψης.
Θάνος Ασκητής, Νευρολόγος, Ψυχίατρος
20:10 – 20:30 Στο γραφείο του Λογιστή. Debate
Νίκος Δανηλάτος, Οικονομικός σύμβουλος
Χαράλαμπος Θωμάς
20:30 – 21:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ

4

Οκτωβρίου

Παρασκευή

08:30 - 10:00 Debate δίχως τέλος: Λαπαροσκοπική vs Ρομποτική Χειρουργική
Συντονιστές: Κωνσταντίνος Στραβοδήμος, Αθανάσιος Μπέκος, Ιωάννης Ευθυμίου
08:30 - 08:50 Μερική Νεφρεκτομή
Ανδρέας Σκολαρίκος vs Γεώργιος Κυριάκου
08:50 - 09:10 Ριζική Προστατεκτομή
Θεόδωρος Τόκας vs Marin Georgiev (Bulgaria)
09:10 - 09:30 Απλή προστατεκτομή (Αδενωματεκτομή)
Παναγιώτης Καλληδώνης vs Βασίλειος Μυγδάλης
09:30 - 09:50 Ριζική Κυστεκτομή και Ορθότοπη Νεοκύστη
Ευάγγελος Λιάτσικος vs Jens-Uwe Stolzenburg
09:50 - 10:00 Συζήτηση
10:00 - 10:30 Διάλειμμα - Καφές
10:30 - 12:00 Διεπιστημονική συνεδρία: Ουρο-Νεφρολογία
Συντονιστές: Δημήτριος Δελακάς, Απόστολος Παπαλάκης, Βασίλειος Λιακόπουλος
10:30 - 10:50 Nεφρολιθίαση: μεταβολικός έλεγχος και συντηρητική αντιμετώπιση
Κωνσταντίνος Λειβαδίτης
10:50 - 11:10 Αποφρακτική Οξεία Νεφρική Βλάβη
Βασίλειος Βάϊος
11:10 - 11:30 Ο μονόνεφρος ασθενής
Παναγιώτης Γεωργιανός
11:30 - 12:00 Συζήτηση
12:00 – 14:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
14:00 – 15:00 ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ
15:00 – 16:00 Ολυμπιάδα Ουρολογικών Γνώσεων - 1ος γύρος
Συντονιστές: Μιχάλης Χρυσοφός, Σταμάτιος Μαυρίκος, Βασίλειος Τζελέπης, Δημήτριος Πέτσης
16:00 - 17:00 Επιπλοκές Semi-Live Video 2
Συντονιστές: Olivier Traxer, Αθανάσιος Παπατσώρης, Μητσογιάννης Ηρακλής
16:00 - 16:15 Μείζονα Αιμορραγία κατά τη διάρκεια νεφρεκτομής (Ριζική/Μερική)
Alberto Breda (Spain)
16:15 - 16:30 Τραυματισμός παρακείμενων οργάνων κατά τη διάρκεια διαδερμικής νεφρολιθοτριψίας (PCNL)
Cesare Scoffone (Italy)
16:30 - 16:45 Διάτρηση Εντέρου κατά τη διάρκεια ριζικής προστατεκτομής
Thomas Knoll (Germany)
16:45 - 17:00 Δυσλειτουργία πεϊκής πρόθεσης
Ates Kadioglou (Turkey)
17:00 - 17:30 Διάλειμμα - Καφές
17:30 – 18:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
18:00 - 20:00 Προκλήσεις στη γκρίζα ζώνη των EAU Guidelines
Συντονιστές: James N’ Dow, Ανδρέας Σκολαρίκος, Δημήτριος Χατζηχρήστου
18:00 - 18:20 Καρκίνος Προστάτη
Μιχάλης Λαρδάς
18:20 - 18:40 Καρκίνος Ουροδόχου Κύστης
Evanguelos Xylinas (France)
18:40 - 19:00 Λιθίαση Ουροποιητικού Συστήματος
Λάζαρος Τζελβές
19:00 - 19:20 Καλοήθης Υπερπλασία Προστάτη
Ιωάννης Μυκονιάτης
19:20 - 19:40 Συμπτώματα Κατώτερου Ουροποιητικού στις Γυναίκες
Αγγελική Λεβέντη
19:40 - 20:00 Ουρολογικό Τραύμα
Εφραίμ Σεραφετινίδης
20:00 ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ

5

Οκτωβρίου

Σάββατο

07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο (Αίθουσα Β)
Λιθίαση: Tips & Tricks from the experts

  • PCNL σε ύπτια θέση / Cesare Scoffone
  • Εύκαμπτη Ουρητηρονεφροσκόπηση / Olivier Traxer
  • PCNL σε πρηνή θέση / Thomas Knoll
07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο (Αίθουσα Γ)
Robotic Surgery: Tips & Tricks from the experts

  • Μερική Νεφρεκτομή / Alberto Breda
  • Ριζική Κυστεκτομή / Jens-Uwe Stolzenburg
  • Ριζική Προστατεκτομή / Evanguelos Xylinas
08:30 - 10:30
ESU Course - Treatment of Upper Urinary Tract Carcinoma (UTUC)
08:30 - 08:40 European School of Urology: A unique possibility for urological education
Evanguelos Xylinas (France)
08:40 - 09:00 EAU Guidelines recommendations on UTUC: Key changes
Alberto Breda, Barcelona (Spain)
09:00 - 09:20 Kidney-sparing management of low-risk UTUC
A. Breda, Barcelona (Spain)
09:20 - 09:40 Surgical management of high-risk UTUC
E. Xylinas, (France)
09:40 - 10:00 Perioperative strategies in high-risk UTUC
E. Xylinas, (France)
10:00 - 10:30 Interactive case discussion
Evanguelos Xylinas, Albertto Breda, Θεόδωρος Καλογερόπουλος, Νικόλαος Φεράκης
10:30 - 11:00 Διάλειμμα - Καφές
11:00 - 12:00 Διεπιστημονική Συνεδρία Ουρο-Ογκολογία - Κλινικά Περιστατικά
Συντονιστές: Μάρκος Καραβιτάκης, Αριστοτέλης Μπάμιας
11:00 - 11:20 Καρκίνος Όρχεος
Ιωάννης Ζάχος
11:20 - 11:40 Καρκίνος Πέους
Ιωάννης Σοκολάκης
11:40 - 12:00 Καρκίνος Ουροδόχου Κύστης. Πρωτόκολλο Διατήρησης της κύστης (Trimodality Therapy)
Γεώργιος Τσακαλδήμης
12:00 - 12:45 State of The Art Lectures
Συντονιστές: Ευάγγελος Λιάτσικος, Γεράσιμος Αλιβιζάτος, Νικόλαος Σοφικίτης
12:00 - 12:20 EAU State of the art Lecture
James N’Dow (UK)
12:20 - 12:45 State of the art Lecture: Navigation in urooncological surgery
Jens-Uwe Stolzenburg (Germany)
12:45 – 13:15 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
13:15 – 14:15 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ
14:30 – 15:30 Ολυμπιάδα Ουρολογικών Γνώσεων - Ημιτελικοί
Συντονιστές: Ιωάννης Αναστασίου, Κωνσταντίνος Σκρεπέτης , Παναγιώτης Φίλιος , Παναγιώτης Νικολόπουλος
15:30 - 17:00 Επικοινωνία με τον ασθενή
15:30 – 15:50 Ανακοινώνοντας τα άσχημα νέα
Αικατερίνη Τσιόγγα
15:50 – 16:10 Τα προσωπικά δεδομένα του ασθενή
Χρίστος Ζαμπαύτης
16:10 – 16:30 Συγκατάθεση για επέμβαση
Κριστιάνα Γκέκα
16:30 – 16:50 Τα δικαιώματα του ασθενή
Eamonn Rogers (UK)
16:50 – 17:00 Συζήτηση
17:00 - 17:30 Διάλειμμα - Καφές
17:30 – 18:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ
18:00 - 20:00 Balloon Debates
Συντονιστές: Κωνσταντίνος Χατζημουρατίδης, Σταύρος Χαραλάμπους, Ιωάννης Βακαλόπουλος
18:00 – 18:20 90κ.εκ. προστατικό αδένωμα:
Διουρηθρική αφαίρεση προστατικού αδενώματος / Ηρακλής Πούλιας
Laser Εκπυρήνιση προστατικού αδενώματος / Σπύρος Καπάνταης
18:20 – 18:40 Νεφρικός Λίθος 2.5εκ:
Εύκαμπτη Ουρητηρονεφροσκόπηση / Olivier Traxer (France)
Mini-Διαδερμική Νεφρολιθοτριψία / Thomas Knoll (Germany)
18:40 – 19:00 Καρκίνος Προστάτη Gleason Score 6
Ριζική Αντιμετώπιση / Κωνσταντίνος Σκριάπας
Ενεργός Παρακολούθηση / Πέτρος Σουντουλίδης
19:00 – 19:20 Νεφρικός Όγκος 3εκ
Εστιασμένη Θεραπεία / Μαρία Ζέρβα
Μερική Νεφρεκτομή / Ευάγγελος Φραγκιάδης
19:20 – 19:40 Στενώματα Ουρήθρας
Ελάχιστα Επεμβατική Προσέγγιση / Γεώργιος Κουσουρνάς
Ριζική Αντιμετώπιση / Ιωάννης Αδαμάκης
19:40 – 20:00 Συζήτηση
20:00 – 21:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ

6

Οκτωβρίου

Κυριακή

08:30 - 09:30 Αρχές Ουροδυναμικής: Κλινικά Περιστατικά
Συντονιστές: Απόστολος Αποστολίδης, Αναστάσιος Αθανασόπουλος, Xαράλαμπος Kωνσταντινίδης
08:30 - 08:50 Κλινικό Περιστατικό 1
Μιχάλης Σαμαρίνας
08:50 - 09:10 Κλινικό Περιστατικό 2
Βασίλειος Σακαλής
09:10 - 09:30 Κλινικό Περιστατικό 3
Σταύρος Δεϊρμεντζόγλου
09:30 - 11:00 Βέλτιστη κοινή πρακτική του Ουρολόγου - Ανδρολόγου
Συντονιστές: Δημητριάδης Φώτιος, Αθανάσιος Δελλής, Ιωάννης Κραββαρίτης
09:30 - 09:50 Υπερηχογράφημα
Ειρήνη Πεδιαδίτη
09:50 - 10:10 Βιοψία Προστάτη
Χαράλαμπος Θωμάς
10:10 - 10:30 Περιτομή: Συμβατική Τεχνική και Αυτόματος Αναστομωτήρας
Πέτρος Δρέττας
Χρήστος Φλιάτουρας
10:30 - 10:50 Ανδρολογική Διερεύνηση
Αθανάσιος Ζαχαρίου
11:00 - 11:30 Διάλειμμα - Καφές
11:30 – 12:00 Ολυμπιάδα Ουρολογικών Γνώσεων - Τελικός
Συντονιστές: Δημήτριος Μπαλτογιάννης, Ζήσης Κρατήρας, Γεώργιος Τόμπρος, Δημήτριος Κοντοθανάσης
12:30 - 13:00 Βραβεύσεις & Παρουσιάσεις ePoster & videos
Συντονιστές: Θεόδωρος Κουράνος, Ιωάννης Μπουλαλάς, Χρήστος Καλαϊτζής
Λήξη Συνεδρίου

5

Οκτωβρίου

Σάββατο

07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο
Λιθίαση: Tips & Tricks from the experts

  • PCNL σε ύπτια θέση / Cesare Scoffone
  • Εύκαμπτη Ουρητηρονεφροσκόπηση / Olivier Traxer
  • PCNL σε πρηνή θέση / Thomas Knoll

5

Οκτωβρίου

Σάββατο

07:30 - 08:30 Εκπαιδευτικό Σεμινάριο
Robotic Surgery: Tips & Tricks from the experts

  • Μερική Νεφρεκτομή / Alberto Breda
  • Ριζική Κυστεκτομή / Jens-Uwe Stolzenburg
  • Ριζική Προστατεκτομή / Evanguelos Xylinas