ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

15:30-16:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις ΑΙΘΟΥΣΑ Α-Β-Γ
16:30-17:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις ΑΙΘΟΥΣΑ Α-Β-Γ
17:30-18:00 Διάλειμμα – Καφές
18:00-19:30 Συνάντηση Τμήματος ΟΝΟΓΟ

Λειτουργική Ουρολογία στο Ουρολογικό Ιατρείο

Προεδρείο: Διαμαντής Φλωράτος – Γεώργιος Σταθούρος

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00-18:15 Ουροδυναμικός έλεγχος στο ουρολογικό ιατρείο: Ενδείξεις, προϋποθέσεις, απαιτούμενος εξοπλισμός

Ομιλητής: Ευάγγελος Σπυρόπουλος – Σχολιαστής: Νικόλαος Μερτζιώτης

18:15-18:30 Γυναικεία ακράτεια ούρων: Προσέγγιση στο ιατρείο

Ομιλητής: Ανδρέας Πετρολέκας – Σχολιαστής: Γεώργιος Κουσουρνάς

18:30-18:50 Νευρογενής ακράτεια ούρων στους ηλικιωμένους

Ομιλητής: Μιχαήλ Σαμαρίνας – Σχολιαστής: Χαράλαμπος Κωνσταντινίδης

18:50-19:00 Συζήτηση
19:00-19:30 State of the Art Lecture

Title TBA

Προεδρείο: Θεόδωρος Μανούσακας – Ιωάννης Αδαμάκης

Ομιλητής: Emmanuel Delorme (France)

 
19:30-20:30 Δορυφορικό Συμπόσιο           (JANSSEN) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
20:30 Εναρκτήρια Τελετή ΑΙΘΟΥΣΑ Α
08:00-09:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις ΑΙΘΟΥΣΑ Α-Β-Γ
09:00-11:00 Συνάντηση Τμήματος Ανδρολογίας – Υπογονιμότητας

Moderator: Σωτήριος Ανδρεαδάκης

Προεδρείο: Νικόλαος Σοφικίτης, Κωνσταντίνος Χατζημουρατίδης, Ευάγγελος Λιάτσικος

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
09:00-09:10 Ανδρική υπογονιμότητα. Αψηφώντας την “Ιερά Βίβλο” τις κατευθυντήριες γραμμές της EAU

Κωνσταντίνος Μακαρούνης

09:10-09:20 Μεταβολικό σύνδρομο και σεξουαλική δυσλειτουργία. “Ο δρόμος για την κόλαση;”

Χαράλαμπος Θωμάς

09:20-09:30 IPP – Οι πρώτοι κρίσιμοι μήνες

Δημήτριος Μπορούσας

09:30-09:40 Σεξουαλικές επιπλοκές μετά από ουρολογικές παρεμβάσεις. Μια υποεκτιμημένη οντότητα;

Ιωάννης Ζούμπος

09:40-09:55 Πορνό και σεξουαλική ιατρική. Άγγελος ή Δαίμων;

Παρασκευή-Σοφία Κυράνα & Πέτρος Δρέττας

09:55-10:10 Συζήτηση
10:10-10:30 State of the Art lecture

Προεδρείο: Δημήτριος Χατζηχρήστου – Φώτιος Δημητριάδης

The newly developed EAU guidelines on Male Sexual and Reproductive Health.

A new insight.

Andrea Salonia (Italy)

10:30-11:00 The ESSM Lecture: Low-density shockwaves for Erectile Dysfunction

Carlo Bettocchi (Italy)

11:00-11:30 Διάλειμμα – Καφές
11:30-12:00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ/ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΕΟΕ ΑΙΘΟΥΣΑ Α
12:00-12:30 Δορυφορική (αλλαγή λέξης) Διάλεξη    (Ipsen)                ΑΙΘΟΥΣΑ Α
12:30-13:30 Δορυφορικό Συμπόσιο (τόνος στο Δορυφορικό)  (Astellas) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
13:30-15:00 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΟΕ (ΜΕ ΓΕΥΜΑ) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:00-16:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις ΑΙΘΟΥΣΑ Β-Γ
15:00-16:30 Συνάντηση Τμήματος Ενδοουρολογίας

Προεδρείο: ……………….

ΑΙΘΟΥΣΑ Α  
15:00-15:25 UTUC diagnosis and MIS treatment using new technologies

Alberto Breda (Spain)

15:25-15:50 Off clamp Robotic Partial Nephrectomy

Ali Riza Kural (Turkey)

15:50-16:15 Partial Nephrectomy: Tips and Tricks

Francis Keeley (United Kingdom)

16:15-16:30 Συζήτηση
16:30-17:30 Δορυφορικό Συμπόσιο (Sanofi) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
17:30-18:00 Διάλειμμα – Καφές
18:00-19:30 EAU Sections – Invited Lectures ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00-18:20 The ESUO Lecture:  Diagnostics and treatment of BPS if office according to the EAU

Helmut Haas (Germany)

18:20-18:40 The ESUT Lecture: TBA
18:40-19:00 The ESFFU Lecture: Underactive Bladder

Francisco Cruz (Portugal)

19:00-19:30 The ESAU Lecture: Post- fertilization effects of primary testicular damage

Nikolaos Sofikitis (Greece)

19:30-20:30 Δορυφορικό Συμπόσιο (Astellas) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
08:30-11:30 ESU Course (Renal Cancer) ΑΙΘΟΥΣΑ Α
11:30-12:00 Διάλειμμα – Καφές
12:00-13:30 International Societies Lectures ΑΙΘΟΥΣΑ Α
12:00-12:20 The EAU Lecture: the current role of Tissue Engineering in Urology

Chris Chapple, EAU General Secretary, (United Kingdom)

12:20-12:40 The AUA Lecture:

Raju Thomas (USA)

13:40-13:00 The SIU Lecture: Focal Therapy in Prostate Cancer

Jean de la Rosette, SIU General Secretary, (The Netherlands/Turkey)

13:00-13:20 The ICS Lecture: Current State of Sacral Neuromodulation

David Castro Diaz, SIU General Secretary, (Spain)

13:30-15:00 ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ
15:00-16:30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις ΑΙΘΟΥΣΑ Β-Γ
15:00-16:30 Συνάντηση Τμήματος Ουρογεννητικής Ογκολογίας

Προεδρείο: Ι. Βαρκαράκης – Α. Γρηγοράκης

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
15:00-15:20 Σύγχρονες τάσεις στην αντιμετώπιση HSmPCa

Θεόδωρος Καλογερόπουλος

15:20-15:40 Κυτταρομειωτική χειρουργική αντιμετώπιση στον μεταστατικό καρκίνο νεφρού
Πέτρος Σουντουλίδης
15:40-16:00 Ενεργός παρακολούθηση στην ΟυροΟγκολογία
Γεώργιος Κοριτσιάδης
16:00-16:30 State of the Art Lecture

Novel robotics and artificial intelligence in Urooncology
Raju Thomas (USA)

16:30-18:00 International Societies Lectures ΑΙΘΟΥΣΑ Α
16:30-16:50 The INUS Lecture: The need for Neuro-Urology training

Giulio Del Popolo (Italy)

16:50-17:10 The CAU Lecture: LUTS in the aging man

Stavros Charalampous (Cyprus)

17:10-17:30 EAU Guidelines on Penile Cancer

Oliver Hakenberg (Germany)

17:30-18:00 Διάλειμμα – Καφές
18:00-19:30 HUA Bladder Cancer Round Table ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00-18:20 Molecular Prognosis method in Bladder Cancer

Evangelos Xylinas (France)

18:20-18:40 Immunotherapy in bladder cancer

John Sfakianos (USA)

18:40-19:00 Follow up protocols for muscle-invasive bladder cancer and various urinary diversions

Arnulf Stenzl (Germany)

19:00-19:30 Discussion – Q&A
09:00-10:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις ΑΙΘΟΥΣΑ Β-Γ
09:00-10:00 Συνεδρία ΤΕΕΟ ΑΙΘΟΥΣΑ Α
10:00-12:00 Συνάντηση ΟΥΕΒΕ ΑΙΘΟΥΣΑ Α
Επανορθωτική Ουρολογία

Προεδρείο: Γεώργιος Δημητριάδης, Αναστάσιος Αναστασιάδης

Νόσος Peyronie: Αποκατάσταση της δυσμορφίας, μήκους και λειτουργικότητας του πέους

Ιωάννης Μυκονιάτης

Ελάχιστα επεμβατική χειρουργική στην αντιμετώπιση της πρόπτωσης των οργάνων της πυέλου. Η θέση του Ουρολόγου

Σπύρος Καπάνταης

Επεμβάσεις επαναπροσδιορισμού του φύλου

Ακύλας Κουθούρης

Η εφαρμογή νευροδιεγερτών στην αντιμετώπιση της νευρογενούς ουροδόχου κύστης

Απόστολος Χατζηκάλφας

Γιατί ο ασθενής με πεϊκή πρόθεση 3 τμημάτων μπορεί να μην είναι ικανοποιημένος

Ιωάννης Βακαλόπουλος

Tissue engineering. Οι προοπτικές στην Ουρολογία

Αριστείδης Κριτής

Κάκωση ουρήθρας. Αποκατάσταση στενωμάτων

Βασίλειος Σακαλής

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Ραβινέ 23 Αθήνα, 11521

E: events@huanet.gr
 
Τ: 2107223126

Ώρες λειτουργίας Ε.Ο.Ε.
Δευτέρα - Παρασκευή : 10.00 – 21:00
Τρίτη : 10.00 – 18.00


*ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΔΙΑ